PAST WINNERS

1976

5/1             Captain & Crew – (17 teams) Bill Hill, John Maus, Jerry Fortunato, Rick Katula  (61)

5/15           Mini-Member Guest – (30 teams) Goose Christy & Frank Belmont (59)

5/22           Lions Club Open – Captain & Crew (15 teams) Tom Rausa, Bill Greene, Ray White, Joe Kressler  (62)

5/23           Milk Can Tournament at Greene - (30 players from each club) Greene won with a score of 2447 to 2522.

6/20           Father’s Day Tournament (Wes Harpur Tournament) - (15 teams) Joe Kressler, Norm DeOrsey, Kevin King, Jim Justice with 60.  The entry team was $5.00.

7/3&4        Member-Member – (34 teams) Scratch won by Mark & Kim Knickerbocker (138), A Handicap by Bull & Tom Fuller (126), B Handicap by Bill Currier & Gid Meacham (129).

7/17           Macumber Open – (43 teams) Scratch won by Norm DeOrsey & Dave Benjamin (66), Handicap by Bud Baker & Ed Beardsley (59).

8/8             Adult Child Tournament – (11 teams played 9 holes) 1st Place Bill & Brenda Currier (59), 2nd Place Bill Greene & Julie Rausa(71).

8/14           Left Hander’s Open – (35 entries) Scratch Winner Ray White (73), Handicap Malcolm Brown (66), Ladies Cheryl Macomber (84)

8/21           Couples Member-Guest – (28 teams) Carl Hinkle & Margo Yager (55)

8/22           League Calcutta – (18 teams) Mark Knickerbocker, Pete Dyman, Brad Foote, Scooter Walker (Kay Judd was the Marshall) (61).  Entry fee was $4.00 per man ($2.50 for meal  $1.50 for prizes)

8/29           Handicap Club Championship – Bill Schaeffer defeated Bud Baker

9/6             Scratch Club Championship – Ron Graham defeated Joe Kressler

9/11 & 12  Member-Guest - Championship - Joe Kressler & Dick Russell, 1st Scratch – Kile & Gallagher, Hagen & Murphy tied, 2nd Scratch – Don Halstrom & Rob Phelps, 3rd Scratch – Norm DeOrsey & David Benjamin, A Handicap – George Leber & Jim Doorley, B Handicap – Ron Case & Ted Wischerath, C Handicap – Dick Dockstater & Art Fabrizio, D Handicap – Ed Bilodeau & Frank Krypel

League      Monday League (Craine & Morabito), Wednesday League (International Harvester), Thursday League (Knickerbocker CC)

1977

5/9             Captain & Crew - (18) teams, Bob Phelps, rob Phelps, Ralph Smith, Richard Canale (61) ($7.50 per man + $2.00 green fees)

5/21           Mini-Member Guest (21 teams) Carl Hinkle & Dave Jones (60)

6/4             Ladies Invitational - (41 teams) Peg Thomas & June Dean (52)

6/18           Couples Best Ball – (22 teams) Rained out but Jim & Arlene Curley declared winners after 5 holes (16)

6/19           Wes Harper Open – (18 teams) Jack Almeida, Ray Burt, Hank Stoddard, Clyde Franklin (61)

7/2 & 3      Member-Member (30 teams) Scratch won by Ray White & Goose Christy, A Handicap by Bill Currier & Gid Meacham, B Handicap by Joe Diaz & Earl Perkins

8/13           Left Handers Open – (32 Entries) Scratch won by Kent Finkelstein(76), Handicap by Dave Jones (65), Ladies by Kathy McGinnis (77)

8/21           League Calcutta - (20 teams) Mike Credno, Tom Jordan, Joe Diaz, Charlie Willcox (61)

8/20           Couples Member Guest – (32 teams) Don Yager & Janie Hinkle (54)

9/10&11    Member-Guest – (69 teams) Championship (Ron Graham & Jim McConnell), 1st Scratch (Bill Currier & Gary Tice), 2nd Scratch (Bill Greene & Bob Lindahl, 3rd Scratch (Don Halstrom & Rob Phelps), A Handicap (George Duell & Dick Christman), B Handicap (Bill Buckley & Randy L’Hommedieu), C Handicap (Greg Bilodeau & Stan Bush), D Handicap (Ed Blanchard & Jim Huginine)

9/17           Milk Can Tournament – Greene won 1847 to 1851

9/27           Ladies Member-Guest (27 teams) Low Gross Starr Lacey & Stella Gibbons (87), Low Net Maggie McGinnis & Mary Healey (73)

League Champions – Monday League (Moulton’s Pharmacy), Tuesday Ladies League (Shaklee Products), Wednesday League (International Harvester), Thursday League (Knickerbocker CC), Friday Couples League (Jim & Carole Obrist)

1978

4/29           Captain & Crew – (20 teams) Kevin King, Don Halstrom, John Peck, Jim Shaw (62)

5/20           Mini-Member Guest – (34 teams) Bob Phelps & Jim Macomber defeated Dick Rink & Wayne Landers in a playoff.

6/3             Ladies Invitational – (27 teams) Stella Gibbons & Starr Lacey (84)

6/18           Couples Best Ball – (17 teams) Carl & Janie Hinkle (63)

6/19           Wes Harper Open – (17 teams) Bill Currier, Frank Belmont, Kelly Wright, Bud Baker (63)

7/8&9        Member-Member – (33 teams) Scratch won by Bill & Jeff Swisher (132), 1st Handicap by Bill Currier & Gid Meacham (120), 2nd Handicap by Joe Diaz & Earl Perkins (125)

7/22           Macomber Open – (58 teams, 2-man best ball) Scratch won Larry Cook & John Peck (63), Handicap by Carl Hinkle & Charlie Willcox (51)

8/5&6        KCC Open – (32 teams) Championship (Lynn Gokey & Rob Phelps – 132), 1st Scratch (Joe & Chris Spollen – 141), 2nd Scratch (Steve & Mike Fuller – 146), 3rd Scratch (Cless Ingraham & Don Root – 156)

8/12           Left Handers Open – (42 entries) Scratch won by Kent Finkelstein (73), Handicap men by Neil O’Brien (64), Handicap ladies by Cheryl Macomber (71)

8/19           Couples Member-Guest – (18 teams) Don Yager & Janie Hinkle (134)

8/20           League Calcutta – (19 teams) – Tom Rausa, Jack Pease, Bill Buckley, Charlie Garcia (60)

9/9&10      Member-Guest – (66 teams) Championship (Ron Graham & Jim McConnell), 1st Scratch (Ray White & Bill Stearns), 2nd Scratch (George Duell & Bob Branham), 3rd Scratch (Mike Fuller & Ed Fostveit), A Handicap (Chuck Wight & Horsey Thomas), B Handicap (Ray Smith & Milt Gardner), C Handicap (Greg Bilodeau & Howard Harris), D Handicap (Phil Niver & Denny Macomber)

9/23           Ladies Member-Guest – (21 teams) Cynthia & Betty Willcox (62)

9/29           Captain & Crew – (16 teams) Larry Cook, Bull Fuller, Jack Pease, Dave Welsh (58)

League Winners – Monday League (Craine & Mirabito), Tuesday Ladies League (Marine Midland), Wednesday League (Jim & Jo’s), Thursday League (Mahan’s Shell), Friday Couples League (Jim & Carole Obrist)

Club Champions – Scratch (Kim Knickerbocker), Handicap (Bob Halstrom Jr.)

1979

4/28           Captain & Crew – (23 teams) Bob Phelps, Lynn Gokey, Rick Canale, Terry Macomber (58)

5/19           Mini-Member Guest – (30 teams) Don Forrest & Jim Curley (55)

6/2             Ladies Invitational – (74 ladies) Starr Lacey & Stella Gibbons (71)

6/16           Couples Tournament – (23 teams) Dick & Bonnie Rink (56)

6/17           Father’s Day Wes Harper Tournament – (20 teams) Ray White, Gene Clayton, Dennis Rink, Dick Woodard. (4 way tie with 62)

6/30,7/1     Member-Member – (31 teams) Scratch (Kim & Mark Knickerbocker w/135), 1st handicap (Joe Hagen & Punch Timmerman w/123), 2nd Handicap (Bill Currier & George Daily w/126)

7/14           Mixed Couples Tournament (8 teams) – Phil McGrath & Bonnie Rink (57)

7/21           Mac’s Open (58 teams) – Two-Man Best Ball, Scratch (Larry Cook & John Peck, 65), Handicap (Bill & Ron Schaeffer, 58)

8/4&5        KCC Open (40 teams) – Championship (John Wanish & Dave Benjamin – 131), 1st Scratch (John Peck & Joe Kressler – 133), 2nd Scratch (Chris Spollen & Scott Tennant – 142) 3rd Scratch (Bud Baker & Dick Kimball – 151), 4th Scratch (Carl Hinkle & Bob Allen – 152)

8/11           Left-Handers Open (51 entries) – Scratch won by Kent Finkelstein (71), Ladies Handicap won by Kathy McGinnis (65), Men’s Handicap by Aaron Mowers (63)

8/19           League Calcutta (22 teams) – Mark Knickerbocker, Dick Rink, Chet Cole, Ken Ames (58)

9/8&9        Member-Guest (61 teams) - Championship (Joe Kressler & John Peck), 1st Scratch (Don Halstrom & Rob Phelps), 2nd Scratch (Bill Buckley & Randy L’Hommedieu), A Handicap (Ted Wischerath & Ron Case), B Handicap (Jim Duell & Bill Race), C Handicap (Reg Wright & Allie Mahan), D Handicap (Jim Brown & Joe Ferris)

9/22           Milk Can Tournament with Greene – Cincinnatus won by 9 strokes

 League Winners - Monday (Craine & Mirabito), Ladies (DeRuyter Agway), Wednesday (Jim & Jo’s), Thursday (Knickerbocker CC), Couples (Dick & Bonnie Rink)

Club Champions – Scratch (Ron Graham), Handicap (Tom McCarthy Jr.)

1980

4/26           Captain & Crew (21 teams) – Kent Finkelstein, Ralph Smith, Dick Porter, Skip Boise (60) – tie won playoff on first hole

5/16           O.T. Open (20 men) Tom Fuller won with 63

5/24           Mini-Member Guest (37 teams) – Jack Pease & Bob Denniston (56)

6/7             Ladies Invitational (42 teams) Marie Petcosky & Ginny Fraser (58)

6/15           Wes Harper Father’s Day Tournament (19 teams) – Jack Almeida, Bill Swisher, Earl Perkins, Ray Smith (4-way tie won on first hole)

6/21           Couples Tournament (20 teams) – Carl & Janie Hinkle (59)

6/28&29    Member-Member (38 teams) -  Rain, 27 holes, Scratch (Joe Kressler & Kevin King w/101), 1st handicap (Jim Blanchard & Don Halstrom w/87), 2nd Handicap (Dale Smith & Randy L’Hommedieu w/98)

7/12           Mixed Couples Best Ball (18 teams) – Don Forrest & Arlene Curley (58)

7/19           Mac’s Open (52 teams) – Scratch (Bill Currier & Gary Tice s/69), Handicap (Doug Brown & Skip Nelson won by matching cards with Doty Willis & Ed Thomas w/56)

8/2&3        KCC Open (38 teams) – Rained Sat., Power out on Sat so dinner postponed until Sunday. 27 hole tournament, Championship (Tim McCabe & Bob Phelps w/99) 1st Scratch (Chris Spollen & Scott Tennant w/100) 2nd Scratch (Dick Rink & Ron Landers w/102) 3rd Scratch (Tom Fuller & Jim Blanchard w/116)

8/9             Left Handers Open (45 entries) – Scratch (Ray White w/72), Ladies (Mary Barton w/68), Handicap (Aaron Mowers w/61)

8/16           Ladies Member-Guest (24 teams) – Bonnie Rink & Linda Sherman (59)

8/17           League Calcutta (23 teams) – Rob Phelps, Goose Christy, Merle Rutherford, Bud Lee (60)

9/6&7        Member-Guest (62 teams) - Championship (Mark Knickerbocker & Bob Phelps), 1st Scratch (Larry Cook & Jeff Hill), 2nd Scratch (Carl Hinkle & Dan Gibbons), A Handicap (Ted Wischerath & Ron Case), B Handicap (Tom McCarthy Sr & Dick Meiss), C Handicap (Bill & John Latimer), D Handicap (Earl Perkins & Clem Brown)

9/20           Captain & Crew (17 teams) – Bob Phelps, Rob Phelps, Lynn Gokey, Don Halstrom (58) tie breaker won on 4th hole

League Winners - Monday League (Craine & Mirabito), Tuesday Ladies League (DeRuyter Agway), Wednesday League (Tefft’s) , Thursday League (Mahan’s Shell), Friday Couples League (Tom Fuller & Bea Crisfield)

Club Champions – Scratch (Ron Graham), Handicap (Pete Dyman)

1981

5/2             Captain & Crew (18 teams) – Joe Kressler, Dave Barton, Jeff Hill, Bob Gros (62), 1 hole playoff

5/9             Captian & Mate (22 teams) – 1st flight (Don Halstrom, John Peck, three way tie w/67), 2nd Flight (Tom Rausa, Bill Greene w/75)

5/23           Mini-Member Guest (27 teams) – Bill Greene & Bob Churchill (60)

6/6             Ladies Invitational (33 teams) – Starr Lacey & Stella Gibbons, gross 88, Pat & Marge Wright, net 63

6/13           Couples Best Ball (18 teams) Ken & Linda Ames (61)

6/21           Father’s Day Tournament (17 teams) Jeff Swisher, Skip Nelson, Greg Bilodeau, Doug McHale (62)

6/27 & 28  Member-Member (26 teams) Scratch won by Ron Graham & George Duell (141), 1st Handicap won by Joe Hagen & Punch Timmerman (126), 2nd Handicap won by Doc Dockstater & Elroy Pratt (135)

7/4             Mixed Captain & Mate (10 teams, 9 holes) – Carl & Janie Hinkle (35)

7/11           Left Handers Open (42 players) – Scratch, Jack Najarian (75), Handicap, Grove Eaton (65), Ladies, Cheryl Macomber (58)

7/18           1st Empire Open (38 two-man teams) – Scratch (Shane McCarthy & Jeff Swisher w/66), Handicap (Tom McCarthy Sr & Tom McCarthy Jr w/56)

8/1 & 2      KCC Open (38 teams) – Championship (Joe Kressler & John Peck w/130) 1st Scratch (Tim Phelps & Rob Phelps w/136) 2nd Scratch (Goose Christy & Bob Knickerbocker w/145) 3rd Scratch (John Yonda & Howard Huson w/153)

8/22           League Calcutta (18 teams) – Ray White, Ernie Koehler, Punch Timmerman, Lew Mowry (four teams tied with 61)

8/15           Ladies Member-Guest (31 teams) - Betty Wood & Fran Lamb (62)

9/12&13    Member-Guest (64 teams) - Championship (Ron Graham & Jim McConnell), 1st Scratch (Dave Welsh & Bob Haynes), 2nd Scratch (Kevin King & Tom Gallagher), A Handicap (George Mowry & Lew Mowry), B Handicap (Tom Fuller & Ray Doty), C Handicap (Dick Rink & Ron Landers), D Handicap (George Daily & Skip Ford)

League Winners - Monday League (Craine & Mirabito), Tuesday Ladies League (Rutan Farms), Wednesday League (Lido), Thursday League (KCC), Friday Couples League (Dick & Bonnie Rink)

Club Champs – (Scratch )Larry Cook defeated Kim Knickerbocker, (Handicap) Dave Browngardt defeated John Byroads

1982

5/1             Captain & Crew (18 teams) – Scott Sauter, Jack Pease, John Wanish, Charlie French (61)

5/8             Captain & Mate (12 teams) – Dick Rink & Dennis David defeated Ray White & Pete Dyman in 5 hole playoff (67)

5/21           Orange Pack Golf Day (19 teams) – P. Dyman, G. Mowry, R. Maffitt, R. Edsall (now head football coach at UCON) (62)

5/22           Mini-Member Guest (23 teams) – Dick Rink & Ron Landers (60) defeated Ron & Jeff Smith in a playoff

6/5             Ladies Day Invitational (43 teams) Andrea Dutcher & Wendy LaChanunce of Elm Tree (58)

6/12           Couples Best Ball (18 teams) – Bonnie Rink & Ron Landers (62)

6/19           Junior Tournament (36 entries) – Championship (John Cook w/76), B Flight (John Byroads w/87), C Flight (Andy Chang w/84), D Flight (Robert Goerlich s/99), E Flight (Doug Bork w/110), Girls (Mary Thomas w/96)

6/20           Father’s Day Tournament (15 teams) – Kevin King, Randy L’Hommedieu, Harley Richer, Todd Knickerbocker (63)

6/26&27    Member-Member (22 teams) – Scratch (George Duell & Ron Graham w/138), 1st Handicap (Dick & John Paul Rink w/120), Earl Perkins & George Pryor w/131

7/17&18    KCC Open (42 teams) – Championship (John Wanish & Rex Fredenburg w/131), 1st Flight (Kim Knickerbocker & Ron Graham w/130), 2nd Flight (Bob Duell & Mark DeMellier w/140), 3rd Flight (Pat Cox & Bob Frederick w/147)

8/7             Left Handers Open (56 entries) – Scratch (Bob Masterson w/72), Handicap (Jim Lathrop w/61), Ladies (Kathy McGinnis w/61)

8/14           Empire Open (44 teams) – Scratch (Tom Gallagher & Bob Swartwout w/66), Handicap (Tom McCarthy Sr & Tom McCarthy Jr w/55)

8/21           Ladies Member-Guest (30 teams) – Cheryl Knickerbocker & Barb Golicki (56)

8/22           League Calcutta (19 teams) – Dick Rink, Bob Duell, Tom Fuller, Butch McUmber (5 teams tied with 61)

9/11&12    Member-Guest (66teams) - Championship (Ron Graham & Jim McConnell), 1st Scratch (Kim Knickerbocker& Phil Sherwood), 2nd Scratch (Lee Peters & John Gibbons), 3rd Scratch (Kevin King & Jack Pease), A Handicap (Doc Dockstater & Aaron Mowers), B Handicap (Bud & Dan Fish), C Handicap (John Dorward & Scott Campbell), D Handicap (George & Lou Mowry)

9/25           Captain & Crew (14 teams) – Bob Phelps, Rob Phelps, Scott Tennant, Lynn Gokey (55)

League Winners - Monday League (Rainbow Garage), Tuesday Ladies League (Knickerbocker Farms), Wednesday League (O.V. Garage), Thursday League (KCC), Friday Couples League (John & Ginny Dorward)

Club Champs – (Scratch )Ron Graham defeated Kim Knickerbocker, (Handicap) Shane McCarthy defeated Bud Lee

1983

5/7             Captain & Crew (22 teams) – Joe Kressler, Bob Gros, Dave Barton, Jeff Hill (60)

5/20           Orange Pack (17 teams) – Joe Galante, Jack Hannon, Mark Knickerbocker, Jim Boeheim (Head Basketball coach at SU) (62)

5/28           Mini-Member Guest (17 teams) – Walt Letkiewicz & Louie Barton (58)

6/4             Ladies Invitational (38 teams) – Dot & Kathy McGinnis (58)

6/11           Couples Best Ball (14 teams) – Ann Duell & Jim Loomis (57)

6/18           KCC Jr. Tournament (44 players) – A Flight (John Byroads Jr.), B Flight (Brendan McCarthy), C Flight (Ted Vernon), D Flight (Doug Borck), E Flight (George Fuller), Girls ( Ellen Lawrence)

6/19           Fathers Day Tournament (19 teams) – Ray White, Kessler Baldwin, Lloyd Peck, Rich Barnhart (61), won in a playoff

6/25&26    Member-Member (19 teams) – Scratch (Lee Peters & George Egmond w/139), Handicap (Cless Ingraham & Tom Jordan w/125)

7/23           Left Handers Open (47 entries) – Scratch (Ray White w/73), Handicap (Bob Loftus w/59), Ladies (Rosemary Howley w/57)

7/30&31    KCC Open (50 teams) – Championship (Tim Phelps & Tim McCage w/129), 1st Flight (George Duell & Bob Branham w/136), 2nd Flight (Rob & Bob Phelps w/137), 3rd Flight (Don Forrest & Pete Dyman w/146), 4th Flight (Gid Meacham & Gary Tice w/147)

8/13           Empire Open (44 teams) – Scratch (Lee Peters, Paul Cifonelli w/68), Handicap (Skip Nelson & Bob Stoughton w/60)

8/20           Ladies Member-Guest (28 teams) – Mary Stoddard & Doris Ames (60)

8/21           League Calcutta (20 teams) – Joe Kressler, Ken Crapo, Bob Duell, Punch Timmerman (60)

9/10&11    Member-Guest (60 teams) - Championship (Joe Kressler & Tim Phelps), 1st Scratch (Bill Greene & Bob Lindahl), 2nd Scratch (Randy L’Hommedieu & Bob Hall), A Handicap (Bruce Holl & Bill Pryor), B Handicap (Bob Warnow & Jim Hammond), C Handicap (Pete Dyman & Tom Phelps), D Handicap (Bud Fish & Dan Fish)

10/1           Captain & Crew (20 teams) – Kim Knickerbocker, Tom Farrell, Ron Graham, Jim McConnell (57)

League Winners - Monday League (Craine & Mirabito), Tuesday Ladies League (Over & Under Piping), Wednesday League (Lido), Thursday League (Bill’s TV), Friday Couples League (John & Ginny Dorward)

Club Champs – (Scratch )Ron Graham defeated Kim Knickerbocker, (Handicap) Dan Dockstater defeated John Byroads Jr.

1984

4/28           Captain & Crew (16 teams) – Goose Christy, Ray White, Bill Swisher, Gary Fox (61)

5/18           Orange Pack (21 teams) – Dave Uyrus (SU coach), Gary Knupp, Pete Griswold, Don McEvoy (62)

5/19           Captain & Mate (16 teams) – Joe Kressler & Walt Leftkiewicz (69)

5/26           Mini Member-Guest (16 teams) – Gary & Bob Knupp (63)

6/2             Ladies Day Invitational (32 teams) – Nancy Knickerbocker & Nancy Wainwright (66)

6/15           KCC Junior Tournament (59 entries) – A Flight (Ted Vernon w/73), B Flight (Brad Lowe w/78), C Flight (David Lowe w/76), D Flight (Eddie Vrandenburgh w/80), E Flight (Glen Griffo w/102), Girls Flight (Kelly Halavik w/81 for 9 holes)

6/16           Wes Harpur’s Fathers Day Tournament (17 teams) – Tom Farrell, John Strongosky, Tom Rausa, Bill Latimer (59)

6/30,7/1     Member-Member (36 teams) -  Limited to 32 holes, Scratch (Lee Peters & George Egmond w/124), A Handicap (Scott Sautter & Allie Mahan w/122), B Handicap (Bob Knickerbocker & Chuck Wight w/139)

7/28           Empire Open (36 teams) – Scratch (Tom Rausa & Walt Leftkiewicz w/70), Handicap (Louie Thompson & Pat Finney w/57)

8/4&5        KCC Open (60 teams) – Championship (John Wanish & Tom Collins w/131), 1st Flight (Kim Knickerbocker & Ron Graham w/137), 2nd Flight (Skip Boise & Al Chapman w/143), 3rd Flight (John Byroads Jr. & John Byroads Sr. w/145), 4th Flight (Dick Timmerman & Chip Cosimo w/146)

8/11           Left Handers Open (45 entries) – Called after 9 holes, Scratch (Jeff Swisher w/35), Handicap (Russ Ruthig w/31), Ladies (Kathy McGinnis w/31)

8/18           Ladies Member-Guest (26 teams) – Sandy Burdick & Marg Warner (67)

8/19           League Calcutta (19 teams) – Kim Knickerbocker, Doc Dockstater, Bruce Holl, Chris Welsh (62)

9/8&9        Member-Guest (70 teams) - Championship (Ray White & Bob Branham), 1st Scratch Jeff Swisher & Phil Sherwood), 2nd Scratch (Tom Markle & Jim Kallet), A Handicap (George Duell & Jack Howard), B Handicap (Bud Baker & Dick Kimball), C Handicap (Dave Browngardt & Mike Fuller), D Handicap (Lew & Skip Ford)

10/6           Captain & Crew (21 teams) – Bob Gros, Jeff Hill, Joe Kressler, Dave Barton (57)

League Winners - Monday League (Craine & Mirabito), Tuesday Ladies League (3M Dry Goods), Wednesday League (Lido), Thursday League (KCC or Hillside Signs), Friday Couples League (Rusty Perkins & Ruth Diaz)

Club Champs – (Scratch )Ron Graham defeated Kim Knickerbocker, (Handicap) Mert Seamans defeated Tom Fuller

1985

4/27           Captian & Crew (24 teams) – Ron Graham, Jim McConnell, Joe Hagen, Don Forrest (55)

5/24           Orange Pack (18 teams) – Tom Gallagher, Joe Pistell, Walt Lefkiewicz, Barb Jacobs (SU Women’s Basketball Coach)

5/25           Mini Member-Guest (22 teams) – Walt Leftkiewicz & Mike Leftkiewicz (55)

6/15           KCC Junior Tournament (61 entries) – A Flight (Don Stevens w/72)), B Flight (Chris Shepard w/81), C Flight (Todd Race w/73), D Flight (Mike Swartwout w/85), E Flight (Padraic McCarthy w/122), Girls Flight (Rachel Allen w/99 for 9 holes)

6/16           Wes Harper’s Father’s Day Tournament (19 teams) – Jeff Swisher, Bob Warnow, Bill Latimer, Butch McCumber (63)

6/30           Member-Member (31 teams) -  Scratch (Kim Knickerbocker & Don Forrest w/133), A Handicap (Ken Blaedon & Dick Rink w/121), B Handicap (Bob Knickerbocker & Chuck Wight w/127)

7/20           Empire Open (38 teams) – Scratch (Kim Knickerbocker & Bill Greene w/64)), Handicap (Dave Payne & Mark Lietano w/60)

8/3&4        KCC Open (60 teams) – Championship (Tim Phelps & Rob Phelps w/129), 1st Flight (Joe Kressler & Jeff Swisher w/133), 2nd Flight (Bob Gates & Ray White w/141), 3rd Flight (Tom Rausa & Bill Greene w/145), 4th Flight (Bob Phelps & Lynn Gokey w/148)

8/10           Left Handers Open (48 entries) – Scratch (Al Stockholm w/72), Handicap (Gil Rivera w/61), Ladies (Phyliss Mariol w/70)

8/17           Ladies Member-Guest (28 teams) – Edna Kerr & Barb Purtell (61)

8/18           League Calcutta (16 teams) – Larry Wood, Punch Timmerman, Jim Blanchard, Jarod Blanchard (61)

9/7&8        Member-Guest (68 teams) - Championship (Joe Kressler & Rob Phelps), 1st Scratch (Goose Christy & Bob Lindahl), 2nd Scratch (George Egmond & Bob Deforest), A Handicap (John Strongosky & Don Errikson), B Handicap (Dave Browngardt & Mike Fuller), C Handicap (Dale Carter & Kokosky), D Handicap (Bob Rood & Charlie McEvoy)

9/14           Captain & Crew (22 teams) – Volkert, Sterchak, Natoli, Fioring (57)

League Winners - Monday League (Craine & Mirabito), Tuesday Ladies League (DeRuyter Agway), Wednesday League (Varsity Sport Shop), Thursday League (KCC or National Nail), Friday Couples League (Donn Dorward & Dale Carter)

Club Champs – (Scratch) Steve Fuller defeated Joe Kressler, (Handicap) Don Knickerbocker Jr. defeated ButchRoser

1986

4/26           Captain & Crew – Dale Carter & team with ?

5/24           Mini Member-Guest (28 teams) – Jim Blanchard & Don McEvoy (58)

6/15           Father’s Day Tournament (14 teams) – Joe Hagen, Tom Fuller, Chris Welsh, Don Knickerbocker Sr. (60)

6/21           1st Bennett Open (21 teams) – Bill Buckley, Matt Meade, Steve Upton, Cal Wentworth (61)

6/27           KCC Junior Tournament (56 entries) – A Flight (Eric Argoni w/72)), B Flight (Jason  Wanicki w/82), C Flight (Rick Spiehs w/74) D Flight (Jason Paden w/81), E Flight (Brian Perry w/113), Girls B Flight (Charlene Demeree w/112), Girls D Flight (Maurenn Demeree w/65 for 9 holes), Girls E Flight (Rachel Allen & Annette Demeree w/77 for 9 holes)

6/29           Member-Member (28 teams) -  Scratch (Joe Kressler & Dave Welsh w/139), A Handicap (Butch Roser & Vaugh Roser w/124), B Handicap (Tom Fuller & Jim Blanchard w/130)

7/12           Empire Open (36 teams) – Scratch (Don Halstrom & Jim Shaw w/35), Handicap (Bob Warnow & Steve Rainbow w/28), called for rain

8/2&3        KCC Open (60 teams) – Championship (Joe Kressler & Jeff Swisher w/132), 1st Flight (Fuller & Fuller w/140), 2nd Flight (Burns & Finney w/148), 3rd Flight (Cifonelli & Garvey w/150), 4th Flight (Cifonelli & Carloni w/159)

8/9             Left Handers Open (44 entries) – Scratch (Jeff Swisher w/73), Handicap (John McCorey w/68), Ladies (Ruth Diaz w/67)

8/16           Ladies Member-Guest (28 teams) – Dottie & Kathy McGinnis (51)

8/17           League Calcutta (19 teams) – Joe Kressler, Rusty Perkins, Bruce Holl, Bill Wood

9/13&14    Member-Guest (53 teams) - Championship (Kim Knickerbocker & Tim Mcabe w/ 129), 1st Scratch (Steve Fuller & Tom Stevens w/140), A Handicap (John Strongosky & Don Errikson w/123), B Handicap (George Leber & Red Kuhl w/130), C Handicap (Chris Beckwith & Sid Dussian w/133)

9/27           Captain & Crew (18 teams) – Burlison, Sherwood, Saxton, Dean (57)

League Winners - Monday League (Rainbow Garage & Cook’s Cozy Wood Stoves), Tuesday Ladies League (DeRuyter Agway), Wednesday League (Lido), Thursday League (National Nail), Friday Couples League (Bob & Bonnie Warnow)

Club Champs – (Scratch) Ron Graham defeated Ray White, (Handicap) Dale Carter defeated Bob Warnow, Ladies (Joann Perkins)

1987

4/25           Captain & Crew (22 teams) – Rick Jones, Dale Carter, Jay Haight Jr, John Helms Jr. (57)

5/23           Mini Member-Guest (32 teams) – Kevin King & Gary Coates (55)

6/13           Bennett Open (28 teams) – Kim Knickerbocker, Tom Rausa, Bill Greene, Ray White (57)

6/19           KCC Jr. Tournament (42 entries) - A Flight (Jeff Lamoreau w/72)), B Flight (Jeff Andrews w/76), C Flight (Jason Paden w/75), D Flight (Brian Perry w/98), E Flight (Mark Kossner w/56 for 9 holes)

6/21           Father’s Day Tournament (21 teams) – Ron Graham, Don Knickerbocker Jr., Jim Duell, Chuck Flint (60, 3 team playoff)

6/27&28    Member-Member (33 teams) - Scratch (Dave Christy & Kevin King w/134), A Handicap (Ken Blaedon & Charlie Cox w/118)), B Handicap (Dave Browngardt & Steve Haskins w/127)

7/18           Empire Open (39 teams) – Scratch winners (Skip Nelson & Jeff Swisher w/68), Handicap winners (Rick Fuller & Dennis Bilodeau w/56)

8/1&2)       KCC Open (60 teams) -  Championship (Bob Lindahl & Bob Phelps w/133), 1st Flight (Bob Deforrest & George Egmond w/134), 2nd Flight (Dave Wills & Jack Almeida w/141), 3rd Flight (Bob Warnow & Steve Rainbow w/141), 4th Flight (Bub Timmons & Mark Legas w/146)

8/8             Left Handers Open (45 entries) – Scratch (Jeff Swisher w/69), Handicap (Dave Jones w/60), Ladies (Kathy McGinnis)

8/15           Ladies Member-Guest (30 teams) – Pat Blaedon & Sandy Bliss (56)

8/16           League Calcutta (20 teams) – Joe Kressler, Mike Ondrako, Dave Wills, Charlie Cox (61)

9/12&13    Member-Guest (71 teams) – Rain all weekend, shotened to 27 holes Championship (Kim Knickerbocker & Tim Mcabe), 1st Scratch (Don Forrest & Jeck Peck tied with Carl Hinkle & John Arnot), 2nd Scratch (Dave Welsh & Bob Gros), A Handicap (Haskins & Campbell), B Handicap (Ed Bilodeau & Paul LaVancha), C Handicap (Carter & Kokosky), D Handicap (Barrows & Stack)

9/26           Captain & Crew (21 teams) – John Peck, Gary Contri, Jim Drake, Gerber (59)

League Winners - Monday League (1st National Bank), Tuesday Ladies League (Dennison Agency), Wednesday League (Groton Ave Liquor), Thursday League (Mahan’s Lubes), Friday Couples League (???)

Club Champs – (Scratch) Kim Knickerbocker defeated Ron Graham, (Handicap) Kelly Wright defeated Bob Warnow

1988

4/30           Captain & Crew (18 teams) – Dale Carter, Rick Jones, Chuck Harty, Jay Haight (57)

5/28           Mini-Member Guest (31 teams) – Kevin King & Gary Coates (60)

6/11           Bennett Open (36 teams) – Walt Letkiewicz, Pete Dyman, Dave Welsh, Jack Almeida (60)

6/19           Father’s Day Tournament (20 teams) – Kim Knickerbocker, Ken Welsh, Kelly Wright, Milt Barrows (61)

6/24           KCC Junior Tournament (35 entries) - A Flight (Jeff Lamoreau w/73)), B Flight (Bill Martin w/81), C Flight (Travis Coulter w/79), D Flight (Brian Perry w/89), E Flight (Derek Heath w/119)

6/25&26    Member-Member (32 teams) - Scratch (Lee Peters & George Egmond w/137), A Handicap (Jeff Wood & Stan Harris w/121)), B Handicap (Ken Blaeden & Charlie Cox w/127)

7/16           Empire Open (39 teams) – Scratch (Bull Fuller & John Peck w/66), Handicap (Stub Vandenburg & Paul Dries w/56)

7/30&31    KCC Open (60 teams) -  Championship (John Wanish & Tom Collins w/134), 1st Flight (Steve & Sam Fuller w/134), 2nd Flight (Bob Knickerbocker & Goose Christy w/146), 3rd Flight (Dockstater & McEvoy w/150), 4th Flight (Bub Timmons & Mark Legas w/157)

8/6             Left Handers Open (45 entries) – Scratch (Jack Najarian w/74), Handicap (Bernie Tolyewski w/55), Ladies (Debbie Harvey w/61)

8/13           Ladies Member Guest (28 teams) – Macy Cobb & Melanie Smith (58)

8/19           League Calcutta – Dave Christy, Stan Harris, Tom Jordan, Mike Teeter (59)

9/10&11    Member-Guest (76 teams) – Championship (Co-winners because of darkness, Kim Knickerbocker & Tim McCabe, Joe Kressler & Ken Cottom w/139)), 1st Flight (Jeff Swisher & Jeff Hodge w/141)), 2nd Flight (Co-winners because of darkness, Bob Warnow & John Hammond, Walt letkiewicz & Louie Barton w/149), 3rd Flight (Butch Roser & Randy Ellis w/153), 4th Flight (Bill Wood & Pat Cox w/160)), 5th Flight (George Duell & J. Loomis w/164)

9/24           Captain & Crew (26 teams) Joe Kressler, Dave Welsh, Doug Welsh, Roger Potter (59)

League Winners - Monday League (Continental Cordage), Tuesday Ladies League (True Value), Wednesday League (Lido), Thursday League (S & D)), Friday Couples League (???)

Club Champs – (Scratch) Steve Fuller, (Handicap) Kelly Wright, Ladies (Emily Herlihy)

1989

4/29           Captain & Crew (25 teams) – Dale Carter, Jay Haught, Chuck Harty, Rick Jones (61)

5/20           Mini Member-Guest (34 teams) – Kelly Wright & Don Halstrom beat Jim Rainbow & Roger Cook in a playoff (61)

6/15           Father’s Day Tournament (19 teams) – Jeff Swisher, Wayne Landers, Mert Seamans, Chuck Flint

6/23           KCC Junior Tournament (33 entries) - A Flight (Mike Raber w/80)), B Flight (Jr. Wright w/86), C Flight (Malcomb Gilbert w/86), D Flight (Mark Klossner w/86), E Flight (Derek Heath w/63)

6/24/25      Member-Member (36 teams) - Scratch (John Byroads Jr & George Egmond w/142), A Handicap (Bob Warnow & Pete Dyman w/119)), B Handicap (John & Jay Strongosky w/131), C  Flight (Randy L’Hommedeau & Dan Dockstater w/130)

7/15           Empire Open (44 teams) – John Peck and Bull Fuller (66)

7 29/30      KCC Open (60 teams) -  Championship (Kent Finkelstein & Tim McCabe w/133), 1st Flight (Lee Peters & Tom Gallagher w/143), 2nd Flight (Chip Stewart & Jerry Hartnett w/147), 3rd Flight (Jim Dexter & Pat O’Mara w/150), 4th Flight (Bill Wood & Nick Moro w/159)

8/5             Left Handers Open (38 entries) – Scratch (Warren Mignerney w/79), Handicap (John Young w/78), Ladies (Debbie Harvey w/66)

8/12           Ladies Member Guest (24 teams) – Rosemary Cox & Bonnie Rink (61)

8/20           League Calcutta (21 Teams) – Larry Wood, Jim Brown, Mert Seamans, Bud Baker (60)

9 9/10        Member-Guest (72 teams) – Championship (John Byroads & Ron Marshal w/136), 1st Flight (Joe Kressler & Ken Cottom w/139), 2nd Flight (Dave Winters & Ed Fostveit w/148), 3rd Flight (Jim Rainbow & Carl Farewell w/146), 4th Flight (Pete Dyman & D. O’Hara w/159)), 5th Flight (Howard Jones & Mike Furlough w/168)

League Winners - Monday League (Rainbow’s Garage), Tuesday Ladies League (DeRuyter Auto), Wednesday League (???), Thursday League (Cook’s Cozi Wood)), Friday Couples League (???)

Club Champs – (Scratch) Jeff Swisher, (Handicap) Derek Flint, Ladies (Ruth Diaz)

1990

4/21           Captain & Crew (25 teams) – Jim Fink, Larry Sherwood, Mike Csigi, Carl Lindberg (58)

5/19           Mini-Member Guest (29 teams) – Jim Shaw & Carl Farewell (63)

6/2             Bennett Open (36 teams) – Allie Mahan, Bob Rood, Mike Endress, Doug Brown

6/17           Father’s Day Tournament (20 teams) -  Jeff Swisher, Dave Lyon, Jeff Ackroyd, Bob Dann (62)

7 1&2        Member-Member (41 teams) - Scratch (Joe Kressler & Dave Welsh w/139), A Handicap (Dan Dockstater & Randy L’Hommideau w/122), B Handicap (Stan Harris & Randy Ellis w/126) C Handicap (Bob Duell & Mike Andrako w/132)

7/14           Empire Open (53 teams) – John Peck & Bull Fuller (66)

7 28&29    KCC Open (60 teams) -  Championship (John Wanish & Tom Collins w/135), 1st Flight (Chris Wright & Mike Yonta w/143), 2nd Flight (Craig Reopoll & Larry Martin w/147), 3rd Flight (Doug Jesanis & Dick Porter w/145), 4th Flight (Bob Dann & Dave Dann w/154)

8/11           Left Handers Open (50 entries) – Scratch (Warren Mignerney w/74), Handicap (Bill Oustad w/63), Ladies (Ruth Diaz w/64)

8/18           Ladies Member Guest (24 teams) – Lorraine McCarthy & Jackie Martin (58)

8/19           League Calcutta (21 Teams) – Kim Knickerbocker, Pete Dyman, Doug Honour, Les Menshouse (62)

9 8&9        Member-Guest (75 teams) – Championship (John Byroads & Ron Marshal w/135), 1st Flight (Lee Peters & John Gibbons w/148), 2nd Flight (Randy L’Hommedeau & Mike McKinney w/153), 3rd Flight (Stan Harris & Steve Haskins w/154), 4th Flight (Skip Nelson & Dave Stark w/165)), 5th Flight (Bob Goodale & Mike Teeter w/173)

9/22           Captain & Crew (14 teams) – Joe Kressler, Jim McConnell, Chad Kressler, Jake Blanchard (58)

League Winners – No info

Club Champs – (Scratch) No info, (Handicap) No info, Ladies (Rosemary Cox)

1991

4/27           Captain & Crew (27 teams) – Jim Fink, Larry Sherwood, Mike Csigi, Carl Lindberg (59)

5/18           Mini-Member Guest (38 teams) – John Peck & Don Forrest (59), Jim Blanchard had a hole-in-one on #2 (par 3 at the time)

6/8             Bennett Open (40 teams) – Co-winners because of shortened playoff  due to darkness.   Kim Knickerbocker, Ray White, Bill Greene, Tom Rausa on one team.  Bob Rood, Ray Allen, Scott Sauter, and Mike Endress on the other team.

6/16           Father’s Day Tournament (21 teams) -  Joe Kressler, Gary Cook, Walt Letkiewicz, Gary Lieb (60)

6/21           KCC Junior Tournament (63 entries) - A Flight (Wade Nignerey w/72)), B Flight (Dirk Dockster w/77), C Flight (Chad Kibury w/80), D Flight (Matt Simon w/86), E Flight (Nate Kressler w/85) - Mark Klossner had a hole-in-one on #9 (now #18)

6/29&30    Member-Member (40 teams) - Scratch (Jim Fink & Don Halstrom w/137), A Handicap (Cless Ingraham & Chuck Flint w/120), B Handicap (Randy Yale & George Pryor w/126)

7/13           Empire Open – Called after 9 holes because of rain. Allie Potter and Frank Suits Jr. (34)

7/27&28    KCC Open (60 teams) -  Championship (John Wanish & Tom Collins w/135), 1st Flight (Lee Peters & Jim Luchsinger w/137), 2nd Flight (Wayne Landers & Jeff Wood w/148), 3rd Flight (Butch Roser & Dave Browngardt w/148), 4th Flight (Joe Burns & Pat Stack w/155)

8/3             Left Handers Open (55 entries) – Scratch (Jeff Swisher w/74), Handicap (Dick Rink defeated Ed Haynor in a playoff w/68), Ladies (Kathy McGinnis w/66) – Kathy is a 6 time winner.

8/17           Ladies Member-Guest (19 teams) -  Sharon Livermore & Nancy Wainwright (58)

8/18           League Calcutta – Mark Knickerbocker, Doug Honour, Chauncy Bennett, Bob Martin (60)

9/7&8        Member-Guest (72 teams) – Championship (Joe Kressler & Rob Phelps w/132), 1st Flight (Jim Fink & Jeff Swisher w/142), 2nd Flight (Kevin King & Jack Pease w/149), 3rd Flight (Mike Ondrako & Barbado w/152), 4th Flight (Jim Rainbow & Mike Farwell w/152)), 5th Flight (Bob Rood & Don McEvoy w/168)

9/21           Captian & Crew (27 teams) – Jim Fink, John Byroads, Ron Marshall, Rob Phelps

 

Club Champs – (Scratch) Ron Graham, (Handicap) Bob Warnow, Ladies (Cheryl Knickerbocker)